E7-CAMPUS
Sale price
$979.99
Regular price
$1,119.99
Skip to product information



E7-CAMPUS
Sale price
$979.99
Regular price
$1,119.99
E7 Campus
Enterprisegrade indoor/outdoor access point with 10stream? Wi-Fi 7 performance, PRISM active RF filtering technology, and integrated directional antennas.
Get notified when
E7-CAMPUS is back in stock.
No spam. One single email when the product is available.
You're all set! You'll receive an email as soon as the product is back in stock.
E7 Campus
Enterprisegrade indoor/outdoor access point with 10stream? Wi-Fi 7 performance, PRISM active RF filtering technology, and integrated directional antennas.
| Fabricant | Ubiquiti |
| Modèle | E7-CAMPUS |
| UPC | 810084695234 |
| Catégorie | Mounts & Brackets — Single Display Mounts |
| Poids | 11.2 lbs |
| Dimensions (boîte) | 11.3" × 11.2" × 6.8" (L×P×H) |



Overview
| Dimensions | Device: 250 x 250 x 45.5 mm (9.8 x 9.8 x 1.8") Articulating mount: ⌀104 x 149.4 (⌀4.1 x 5.9") |
| WiFi Standard | WiFi 7 |
| Spatial Streams | 10 |
| Coverage Area | 465 m² (5,000 ft²) |
| Max. Client Count | 1000+ |
| Uplink | 10 GbE 1 GbE |
| Mounting | Wall, Pole (Mounts Included) VESA (Optional) |
| Weatherproofing | IPX6 IP67 with Waterproof Door Kit (Included) |
| Power Method | PoE++ |
| MIMO | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) |
| 6 GHz | 90° x 50° |
| 5 GHz | 100° x 55° |
| 2.4 GHz | 90° x 80° |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio |
| 802.11be (WiFi 7) | 7.3 Mbps to 11.4 Gbps (MCS0 - MCS13 NSS1/2/3/4, EHT 20/40/80/160/240/320) |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 4.8 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3/4, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 3.4 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2/3/4, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 600 Mbps (MCS0 - MCS31, HT 20/40) |
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Zero-Wait DFS | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Real-Time Spectral Analysis | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
| Max. Power Consumption | 44W |
| Supported Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 10 GbE RJ45 port (1) GbE RJ45 port |
| PRISM™ RF Filtering | ✓ |
| Weight | Device: 2.2 kg (4.9 lb) With articulating mount: 3.1 kg (6.8 lb) |
| Wind Loading | 164.75 N at 200 km/h (37 lbf at 125 mph) |
| Pole Mount Diameter | 1–2.5" (25–63.5 mm) |
| Antennas | (1) Internal with directional patterns |
| Management | Ethernet |
| Enclosure Material | UV-stabilized polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Stainless steel, aluminum alloy |
| System | R/G/B |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC |
| Operating Frequency | US/CA: 2400 - 2472 MHz U-NII-1: 5150 - 5250 MHz U-NII-2A: 5250 - 5350 MHz U-NII-2C: 5470 - 5725 MHz U-NII-3: 5725 - 5850 MHz U-NII-5 and U-NII-7: 5925 - 6425 MHz, 6525 - 6875 MHz Worldwide: 2400 - 2483.5 MHz 5150 - 5850 MHz 5925 - 7125 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| Application Requirements | Version 9.0.114 and later |
| UniFi Network | Version 9.0.114 and later |
| Mobile App | iOS™ version 10.20.0 and later Android™ version 10.21.3 and later |
Specs
| Dimensions | Device: 250 x 250 x 45.5 mm (9.8 x 9.8 x 1.8") Articulating mount: ⌀104 x 149.4 (⌀4.1 x 5.9") |
| WiFi Standard | WiFi 7 |
| Spatial Streams | 10 |
| Coverage Area | 465 m² (5,000 ft²) |
| Max. Client Count | 1000+ |
| Uplink | 10 GbE 1 GbE |
| Mounting | Wall, Pole (Mounts Included) VESA (Optional) |
| Weatherproofing | IPX6 IP67 with Waterproof Door Kit (Included) |
| Power Method | PoE++ |
| 6 GHz | 90° x 50° |
| 5 GHz | 100° x 55° |
| 2.4 GHz | 90° x 80° |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio |
| 802.11be (WiFi 7) | 7.3 Mbps to 11.4 Gbps (MCS0 - MCS13 NSS1/2/3/4, EHT 20/40/80/160/240/320) |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 4.8 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3/4, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 3.4 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2/3/4, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 600 Mbps (MCS0 - MCS31, HT 20/40) |
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Zero-Wait DFS | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Real-Time Spectral Analysis | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
| Max. Power Consumption | 44W |
| Supported Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 10 GbE RJ45 port (1) GbE RJ45 port |
| PRISM™ RF Filtering | ✓ |
| Weight | Device: 2.2 kg (4.9 lb) With articulating mount: 3.1 kg (6.8 lb) |
| Wind Loading | 164.75 N at 200 km/h (37 lbf at 125 mph) |
| Pole Mount Diameter | 1–2.5" (25–63.5 mm) |
| Antennas | (1) Internal with directional patterns |
| Management | Ethernet |
| Enclosure Material | UV-stabilized polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Stainless steel, aluminum alloy |
| System | R/G/B |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, IC |
| Operating Frequency | US/CA: 2400 - 2472 MHz U-NII-1: 5150 - 5250 MHz U-NII-2A: 5250 - 5350 MHz U-NII-2C: 5470 - 5725 MHz U-NII-3: 5725 - 5850 MHz U-NII-5 and U-NII-7: 5925 - 6425 MHz, 6525 - 6875 MHz Worldwide: 2400 - 2483.5 MHz 5150 - 5850 MHz 5925 - 7125 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| UniFi Network | Version 9.0.114 and later |
| Mobile App | iOS™ version 10.20.0 and later Android™ version 10.21.3 and later |
Contents not available.
Pour les questions fréquentes, consultez le centre d'aide Ubiquiti :
❓ Centre d'aide Ubiquiti