ECS-Aggregation
$5,599.99
Skip to product information




ECS-Aggregation
$5,599.99
Enterprise Campus Aggregation
1.8 Tbps high-density 100G/25G Layer 3 Etherlighting aggregation switch with MC-LAG support for high availability system design.
Get notified when
ECS-Aggregation is back in stock.
No spam. One single email when the product is available.
You're all set! You'll receive an email as soon as the product is back in stock.
Enterprise Campus Aggregation
1.8 Tbps high-density 100G/25G Layer 3 Etherlighting aggregation switch with MC-LAG support for high availability system design.
| Fabricant | Ubiquiti |
| Modèle | ECS-Aggregation |
| UPC | 810084697160 |
| Catégorie | Networking Wireless Dual Band — APs & Bridges |
| Poids | 38.15 lbs |
| Dimensions (boîte) | 10.7" × 23.6" × 30.1" (L×P×H) |




Overview
| Dimensions | 442.4 x 43.7 x 496 mm (17.4 x 1.7 x 19.5") |
| 25G SFP28 | 48 (25G/10G) |
| 100G QSFP28 | 6 (100G/40G) |
| Redundancy | Multi-Chassis Link Aggregation (MC-LAG) (2) Hot-Swappable PSUs (5) Hot-Swappable Fans |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U, Full-Depth) |
| Etherlighting™ | ✓ |
| Switching Capacity | 3.6 Tbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 1.8 Tbps |
| Forwarding Rate | 2.4 Bpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 128,000 |
| ARP Entries | 96,000 |
| IPv4 Routes | 288,000 |
| IPv4 Static Routes | 256 |
| Packet Buffer Size | 24 MB |
| IPv4 | 512 |
| MAC | 512 |
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| MC-LAG | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Max. Power Consumption | 340W |
| Power Method | (2) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz |
| Power Input Method | (2) AC input, Hot-swappable power modules |
| Power Supply | (2) Hot-swappable AC/DC 550W power modules |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet AR |
| Heat Dissipation | 1160 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 9.9 kg (21.8 lb) With mounting brackets: 10 kg (22 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 482.6 mm (19") four-post racks Posts depths ranging from 650 to 1,000 mm (25.6–39.4”) |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| ESD Protection | Air: ± 12kV, contact: ± 8kV |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 95% noncondensing |
| SFP28 | ✓ |
| QSFP28 | ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 01327-25-08356 |
| Application Requirements | Version 8.5.6 and later |
| UniFi Network | Version 8.5.6 and later |
Specs
| Dimensions | 442.4 x 43.7 x 496 mm (17.4 x 1.7 x 19.5") |
| 25G SFP28 | 48 (25G/10G) |
| 100G QSFP28 | 6 (100G/40G) |
| Redundancy | Multi-Chassis Link Aggregation (MC-LAG) (2) Hot-Swappable PSUs (5) Hot-Swappable Fans |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U, Full-Depth) |
| Etherlighting™ | ✓ |
| Switching Capacity | 3.6 Tbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 1.8 Tbps |
| Forwarding Rate | 2.4 Bpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 128,000 |
| ARP Entries | 96,000 |
| IPv4 Routes | 288,000 |
| IPv4 Static Routes | 256 |
| Packet Buffer Size | 24 MB |
| IPv4 | 512 |
| MAC | 512 |
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| MC-LAG | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Max. Power Consumption | 340W |
| Power Method | (2) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz |
| Power Input Method | (2) AC input, Hot-swappable power modules |
| Power Supply | (2) Hot-swappable AC/DC 550W power modules |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet AR |
| Heat Dissipation | 1160 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 9.9 kg (21.8 lb) With mounting brackets: 10 kg (22 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 482.6 mm (19") four-post racks Posts depths ranging from 650 to 1,000 mm (25.6–39.4”) |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| ESD Protection | Air: ± 12kV, contact: ± 8kV |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 95% noncondensing |
| SFP28 | ✓ |
| QSFP28 | ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 01327-25-08356 |
| UniFi Network | Version 8.5.6 and later |
Contents not available.
Pour les questions fréquentes, consultez le centre d'aide Ubiquiti :
❓ Centre d'aide Ubiquiti