U6-EXTENDER
$216.99
Skip to product information


U6-EXTENDER
$216.99
Access Point U6 Extender
Easytodeploy WiFi 6 coverage extender that fits standard US duplex outlets.
Get notified when
U6-EXTENDER is back in stock.
No spam. One single email when the product is available.
You're all set! You'll receive an email as soon as the product is back in stock.
Volume Discounts
1
$216.99/ea
2-4
$214.79/ea
5-9
$212.59/ea
10-19
$209.66/ea
20+
$206.72/ea
Votre prix :
Access Point U6 Extender
| Fabricant | Ubiquiti |
| Modèle | U6-EXTENDER |
| UPC | 810010077639 |
| Catégorie | Networking Wireless Dual Band — APs & Bridges |
| Poids | 1.1 lbs |
| Dimensions (boîte) | 5.6" × 8.3" × 2.4" (L×P×H) |


Overview
| Dimensions | US: 169.7 x 112.2 x 32.2 mm (6.7 x 4.4 x 1.3") EU: 169.7 x 112.2 x 77.6 mm (6.7 x 4.4 x 3.1") |
| WiFi Standard | WiFi 6 |
| Spatial Streams | 6 |
| Coverage Area | 115 m² (1,250 ft²) |
| Max. Client Count | 250+ |
| Mounting | Wall (Wall Power Socket Included) |
| Power Method | Universal AC input, 100–240V AC, 0.3A Max., 50/60 Hz |
| MIMO | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) |
| 5 GHz | 26 dBm |
| 2.4 GHz | 22 dBm |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 4.8 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3/4, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 3.4 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2/3/4, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 600 Mbps (MCS0 - MCS31 , HT 20/40) |
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
| Max. Power Consumption | 11W |
| Supported Voltage Range | 110—240V AC |
| Weight | US: 290 g (10.2 oz) EU: 340 g (12 oz) |
| Management | Bluetooth |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| System | White/Blue |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Operating Frequency | US/CA: 2400 - 2472 MHz U-NII-1: 5150 - 5250 MHz U-NII-2A: 5250 - 5350 MHz U-NII-2C: 5470 - 5725 MHz U-NII-3: 5725 - 5850 MHz Worldwide: 2400 - 2483.5 MHz 5150 - 5850 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -10 to 50° C (14 to 122° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| Application Requirements | Version 6.0.45 and later |
| UniFi Network | Version 6.0.45 and later |
Specs
| Dimensions | US: 169.7 x 112.2 x 32.2 mm (6.7 x 4.4 x 1.3") EU: 169.7 x 112.2 x 77.6 mm (6.7 x 4.4 x 3.1") |
| WiFi Standard | WiFi 6 |
| Spatial Streams | 6 |
| Coverage Area | 115 m² (1,250 ft²) |
| Max. Client Count | 250+ |
| Mounting | Wall (Wall Power Socket Included) |
| Power Method | Universal AC input, 100–240V AC, 0.3A Max., 50/60 Hz |
| 5 GHz | 26 dBm |
| 2.4 GHz | 22 dBm |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 4.8 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3/4, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 3.4 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2/3/4, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 600 Mbps (MCS0 - MCS31 , HT 20/40) |
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
| Max. Power Consumption | 11W |
| Supported Voltage Range | 110—240V AC |
| Weight | US: 290 g (10.2 oz) EU: 340 g (12 oz) |
| Management | Bluetooth |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| System | White/Blue |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Operating Frequency | US/CA: 2400 - 2472 MHz U-NII-1: 5150 - 5250 MHz U-NII-2A: 5250 - 5350 MHz U-NII-2C: 5470 - 5725 MHz U-NII-3: 5725 - 5850 MHz Worldwide: 2400 - 2483.5 MHz 5150 - 5850 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -10 to 50° C (14 to 122° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| UniFi Network | Version 6.0.45 and later |
Contents not available.
Pour les questions fréquentes, consultez le centre d'aide Ubiquiti :
❓ Centre d'aide Ubiquiti