U7-LR
Sale price
$212.99
Regular price
$222.99
Skip to product information




U7-LR
Sale price
$212.99
Regular price
$222.99
U7 Long-Range
Compact, ceiling-mount WiFi 7 AP with 5 spatial streams and extended signal range.
Get notified when
U7-LR is back in stock.
No spam. One single email when the product is available.
You're all set! You'll receive an email as soon as the product is back in stock.
Volume Discounts
1
$212.99/ea
2-4
$212.63/ea
5-9
$211.27/ea
10-19
$209.46/ea
20+
$207.65/ea
Votre prix :
U7 Long-Range
| Fabricant | Ubiquiti |
| Modèle | U7-LR |
| UPC | 810177161929 |
| Catégorie | Networking Wireless Dual Band — APs & Bridges |
| Poids | 1.85 lbs |
| Dimensions (boîte) | 8.4" × 8.3" × 3.4" (L×P×H) |




Overview
| Dimensions | ⌀175.7 x 43 mm (⌀6.9 x 1.7") |
| WiFi Standard | WiFi 7 |
| Spatial Streams | 5 |
| Coverage Area | 160 m² (1,750 ft²) |
| Max. Client Count | 300+ |
| Uplink | 2.5 GbE |
| Mounting | Ceiling, Wall (Plastic Mounting Plate included) |
| Power Method | PoE |
| MIMO | 3 x 3 (DL/UL MU-MIMO) |
| 5 GHz | 27 dBm |
| 2.4 GHz | 26 dBm |
| 802.11be (WiFi 7) | 7.3 Mbps to 4.3 Gbps (MCS0 - MCS13 NSS1/2/3, EHT 20/40/80/160) |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 3.6 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 2.6 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2/3, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 450 Mbps (MCS0 - MCS23 , HT 20/40) |
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
| Max. Power Consumption | 14W |
| Supported Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 2.5 GbE RJ45 port |
| Weight | 448 g (15.8 oz) |
| Management | Ethernet |
| Enclosure Material | Polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Polycarbonate, galvanized steel (SGCC) |
| System | White/Blue |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160, EHT 20/40/80/160 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, SRRC, Anatel: 04071-25-08356 |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 50° C (-22 to 122° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| Application Requirements | Version 9.1.120 and later |
| UniFi Network | Version 9.1.120 and later |
| Mobile App | iOS™ version 10.20.2 and later Android™ version 10.21.7 and later |
Specs
| Dimensions | ⌀175.7 x 43 mm (⌀6.9 x 1.7") |
| WiFi Standard | WiFi 7 |
| Spatial Streams | 5 |
| Coverage Area | 160 m² (1,750 ft²) |
| Max. Client Count | 300+ |
| Uplink | 2.5 GbE |
| Mounting | Ceiling, Wall (Plastic Mounting Plate included) |
| Power Method | PoE |
| 5 GHz | 27 dBm |
| 2.4 GHz | 26 dBm |
| 802.11be (WiFi 7) | 7.3 Mbps to 4.3 Gbps (MCS0 - MCS13 NSS1/2/3, EHT 20/40/80/160) |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 3.6 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 2.6 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2/3, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 450 Mbps (MCS0 - MCS23 , HT 20/40) |
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
| Max. Power Consumption | 14W |
| Supported Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 2.5 GbE RJ45 port |
| Weight | 448 g (15.8 oz) |
| Management | Ethernet |
| Enclosure Material | Polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Polycarbonate, galvanized steel (SGCC) |
| System | White/Blue |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160, EHT 20/40/80/160 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, SRRC, Anatel: 04071-25-08356 |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 50° C (-22 to 122° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| UniFi Network | Version 9.1.120 and later |
| Mobile App | iOS™ version 10.20.2 and later Android™ version 10.21.7 and later |
Contents not available.
Pour les questions fréquentes, consultez le centre d'aide Ubiquiti :
❓ Centre d'aide Ubiquiti