USW-Pro-Max-24
Sale price
$581.99
Regular price
$620.99
Skip to product information



USW-Pro-Max-24
Sale price
$581.99
Regular price
$620.99
Pro Max 24
A 24-port, Layer 3 Etherlighting switch with 2.5 GbE.
Get notified when
USW-Pro-Max-24 is back in stock.
No spam. One single email when the product is available.
You're all set! You'll receive an email as soon as the product is back in stock.
Volume Discounts
1
$581.99/ea
2-4
$580.05/ea
5-9
$578.10/ea
10-19
$575.51/ea
20+
$572.92/ea
Votre prix :
Pro Max 24
| Fabricant | Ubiquiti |
| Modèle | USW-Pro-Max-24 |
| UPC | 810084692622 |
| Catégorie | Networking — Switches 18 to 24 Ports |
| Poids | 11.9 lbs |
| Dimensions (boîte) | 17.1" × 20.6" × 4.9" (L×P×H) |



Overview
| Dimensions | 442 x 325 x 44 mm (17.4 x 12.8 x 1.7") |
| 1 GbE RJ45 | 16 (1G/100M/10M) |
| 2.5 GbE RJ45 | 8 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10G SFP+ | 2 (10G/1G) |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U) |
| Etherlighting™ | ✓ |
| Switching Capacity | 112 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 56 Gbps |
| Forwarding Rate | 83 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 16,000 |
| ARP Entries | 6,000 |
| IPv4 Static Routes | 256 |
| IPv4 | 128 |
| MAC | 128 |
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| QoS (DSCP) | ✓ |
| Pro AV Profiles (Play, Dante, Q-SYS, NDI, SDVoE, Shure, AES67, Crestron) | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
| Max. Power Consumption | 50W |
| Power Method | (1) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz (1) USP RPS DC input |
| Power Input Method | AC input |
| Power Supply | AC/DC, internal, 60W |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet AR |
| Heat Dissipation | 170.6 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 4.2 kg (9.3 lb) With mounting brackets: 4.3 kg (9.5 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 400~1200 mm (15.7-47.2") |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| ESD Protection | Air: ± 16kV, contact: ± 12kV |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Ethernet | ✓ |
| SFP+ | ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 06374-24-08356 |
| Application Requirements | Version 8.0.24 and later |
| UniFi Network | Version 8.0.24 and later |
Specs
| Dimensions | 442 x 325 x 44 mm (17.4 x 12.8 x 1.7") |
| 1 GbE RJ45 | 16 (1G/100M/10M) |
| 2.5 GbE RJ45 | 8 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10G SFP+ | 2 (10G/1G) |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U) |
| Etherlighting™ | ✓ |
| Switching Capacity | 112 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 56 Gbps |
| Forwarding Rate | 83 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 16,000 |
| ARP Entries | 6,000 |
| IPv4 Static Routes | 256 |
| IPv4 | 128 |
| MAC | 128 |
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| QoS (DSCP) | ✓ |
| Pro AV Profiles (Play, Dante, Q-SYS, NDI, SDVoE, Shure, AES67, Crestron) | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
| Max. Power Consumption | 50W |
| Power Method | (1) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz (1) USP RPS DC input |
| Power Input Method | AC input |
| Power Supply | AC/DC, internal, 60W |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet AR |
| Heat Dissipation | 170.6 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 4.2 kg (9.3 lb) With mounting brackets: 4.3 kg (9.5 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 400~1200 mm (15.7-47.2") |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| ESD Protection | Air: ± 16kV, contact: ± 12kV |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Ethernet | ✓ |
| SFP+ | ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 06374-24-08356 |
| UniFi Network | Version 8.0.24 and later |
Contents not available.
Pour les questions fréquentes, consultez le centre d'aide Ubiquiti :
❓ Centre d'aide Ubiquiti