USW-PRO-MAX-48
Sale price
$888.99
Regular price
$896.99
Skip to product information



USW-PRO-MAX-48
Sale price
$888.99
Regular price
$896.99
48-port, Layer 3 Etherlighting
A 48-port, Layer 3 Etherlighting switch with 2.5 GbE.
Get notified when
USW-PRO-MAX-48 is back in stock.
No spam. One single email when the product is available.
You're all set! You'll receive an email as soon as the product is back in stock.
Volume Discounts
1
$888.99/ea
2-4
$878.93/ea
5-9
$868.87/ea
10-19
$855.46/ea
20+
$842.05/ea
Votre prix :
48-port, Layer 3 Etherlighting
| Fabricant | Ubiquiti |
| Modèle | USW-PRO-MAX-48 |
| UPC | 810084692639 |
| Catégorie | Networking — Switches Over 24 Ports |
| Poids | 13.25 lbs |
| Dimensions (boîte) | 20.5" × 17.1" × 4.8" (L×P×H) |



Overview
| Dimensions | 442 x 325 x 44 mm (17.4 x 12.8 x 1.7") |
| 1 GbE RJ45 | 32 (1G/100M/10M) |
| 2.5 GbE RJ45 | 16 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10G SFP+ | 4 (10G/1G) |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U) |
| Etherlighting™ | ✓ |
| Switching Capacity | 224 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 112 Gbps |
| Forwarding Rate | 167 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 32,000 |
| ARP Entries | 12,000 |
| IPv4 Routes | 12,000 |
| IPv4 Static Routes | 256 |
| Packet Buffer Size | 2 MB |
| IPv4 | 128 |
| MAC | 128 |
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| QoS (DSCP) | ✓ |
| Pro AV Profiles (Play, Dante, Q-SYS, NDI, SDVoE, Shure, AES67, Crestron) | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
| Max. Power Consumption | 100W |
| Power Method | (1) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz (1) USP RPS DC input |
| Power Input Method | AC input |
| Power Supply | AC/DC, internal, 100W |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet AR |
| Heat Dissipation | 341.2 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 4.8 kg (10.6 lb) With mounting brackets: 4.9 kg (10.8 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 400~1200 mm (15.7-47.2") |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Ethernet | ✓ |
| SFP+ | ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 06373-24-08356 |
| Application Requirements | Version 8.0.24 and later |
| UniFi Network | Version 8.0.24 and later |
Specs
| Dimensions | 442 x 325 x 44 mm (17.4 x 12.8 x 1.7") |
| 1 GbE RJ45 | 32 (1G/100M/10M) |
| 2.5 GbE RJ45 | 16 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10G SFP+ | 4 (10G/1G) |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U) |
| Etherlighting™ | ✓ |
| Switching Capacity | 224 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 112 Gbps |
| Forwarding Rate | 167 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 32,000 |
| ARP Entries | 12,000 |
| IPv4 Routes | 12,000 |
| IPv4 Static Routes | 256 |
| Packet Buffer Size | 2 MB |
| IPv4 | 128 |
| MAC | 128 |
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| QoS (DSCP) | ✓ |
| Pro AV Profiles (Play, Dante, Q-SYS, NDI, SDVoE, Shure, AES67, Crestron) | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
| Max. Power Consumption | 100W |
| Power Method | (1) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz (1) USP RPS DC input |
| Power Input Method | AC input |
| Power Supply | AC/DC, internal, 100W |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet AR |
| Heat Dissipation | 341.2 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 4.8 kg (10.6 lb) With mounting brackets: 4.9 kg (10.8 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 400~1200 mm (15.7-47.2") |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Ethernet | ✓ |
| SFP+ | ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 06373-24-08356 |
| UniFi Network | Version 8.0.24 and later |
Contents not available.
Pour les questions fréquentes, consultez le centre d'aide Ubiquiti :
❓ Centre d'aide Ubiquiti